Panele drewniane – jakie drewno będzie najlepsze?

 
Gdy chcesz, aby w twoim domu zagościła piękna podłoga drewniana, ale jednocześnie zależy ci na czasie i wygodzie jej układania, pomyśl o wykorzystaniu paneli drewnianych. Dzisiaj można zakupić je w wielu różnych wariantach i dopasować je indywidualnie do aranżacji wnętrza.
 
Panele drewniane cechują się budową warstwową – najbardziej popularne to panele trójwarstwowe, a także dwuwarstwowe. Wierzchnia warstwa paneli to drewno szlachetne gatunków europejskich lub egzotycznych, natomiast kolejne warstwy wykonane są najczęściej z tańszego drewna, na przykład iglastego. Taka budowa paneli drewnianych powoduje, że są one mniej narażone na wypaczenia, a ponadto są one bardzo łatwe w układaniu, ponieważ wyposaża się je w praktyczne pióra i wpusty.
 
Największy wpływ na trwałości i wytrzymałość paneli drewnianych ma drewno wierzchnie, które powinno być dopasowane do miejsca, w którym ma się ułożyć panele podłogowe Warszawa jest miastem, gdzie można kupić je w wielu wariantach.
 
Rodzaje drewna stosowanego w panelach drewnianych:

drewno miękkie, najlepsze do sypialni, garderoby, gabinetu – sosna, olcha, jodła, świerk
drewno twarde, polecane do salonu, pokoju dziecięcego, sypialni – dąb, jesion, buk, grab, akacja, klon, teak, jatoba, iroko, wenge
drewno bardzo twarde, dobre do salonu, kuchni, jadalni, na korytarz – badi, orzech, merbau

 
Warto pamiętać o tym, że panele wykonane z drewna egzotycznego mogą zmieniać swój kolor pod wpływem słońca, dlatego zaleca się, aby układać je w miejscach, które są równomiernie oświetlone.
 
Również warto pamiętać o tym, że panele drewniane najczęściej są od razu wykończone – lakierowane, woskowane lub olejowane. Lakier stanowi najskuteczniejsze zabezpieczenie przed zniszczeniem podłogi, sprawia też, że jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Olejowanie i woskowanie nie utwardza podłogi, ale chroni ją przed nadmiernym ścieraniem i zabrudzeniem. Wygląda ona też bardziej naturalnie.
 
Jeśli chcesz zakupić dobre panele podłogowe Warszawa ma wiele salonów oferujących te materiały. Adresy można sprawdzić już teraz on-line.