Jak znaleźć dobrego opiekuna dla osoby starszej?

 
Najczęściej to stan zdrowia seniora decyduje o konieczności skorzystania z profesjonalnej opieki. Obecnie alternatywą dla skorzystania z zakładów opiekuńczych jest opieka domowa. Jak jednak wybrać dobrego opiekuna, który zapewni starszej osobie profesjonalne wsparcie?
 
Jeśli osoba starsza nadal jest w miarę samodzielna, natomiast czuje się samotnie czy ma problemy ze zrobieniem zakupów czy sprzątaniem, wówczas znalezienie opiekuna nie powinno być bardzo trudne. Schody zaczynają się jednak w sytuacji, gdy potrzebujemy opiekuna dla osoby obłożnie chorej, która jest zmuszona do leżenia w łóżku, dla seniora z problemami z pamięcią.
 
Gdzie szukać opiekunów?
Aktualnie świadczeniem usług opiekuńczych zajmują się firmy, które skupiają różnych opiekunów. Gdy wpiszemy do wyszukiwarki internetowej słowa takie jak „opieka dla osób starszych Warszawa”, możemy wyszukać je od razu. Oczywiście, możemy też poszukiwać opiekunów samodzielnie ogłaszających swoje usługi, na przykład na specjalnych forach internetowych, lokalnych i ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych.
 
Wobec tego dużo informacji czeka na nas w internecie i to tutaj możemy rozpocząć swoje poszukiwania. Warto jednak wskazać, że możemy też udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie również będziemy mogli otrzymać pomocne informacje.
 
Na co zwrócić uwagę?
Opiekunka niekoniecznie musi być pielęgniarką. Jej zadaniem powinno być kompleksowe zadbanie o dobro osoby starszej, w tym przypominanie o podawaniu leków, karmienie, dbałość o higienę. Na taką opiekę warto decydować się wtedy, gdy senior nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych.
 
Z kolei wtedy, gdy ma on już poważne choroby, które mogą wymagać podawania leków, wykonywania zastrzyków, warto poszukać pielęgniarka. Ma ona odpowiednie uprawnienia do prowadzenia różnych czynności medycznych.
 
Dobry opiekun dla osoby starszej powinien być cierpliwy, empatyczny, pomocy, ale też powinien mieć dobrą odporność psychiczną, ponieważ starsze osoby niejednokrotnie mogą mieć swoje humory i mogą nie być przyjemne.
 
Zmiana zawsze jest możliwa
Pamiętajmy o tym, że jeżeli wybrana opiekunka nie spełnia naszych wymagań w pełni, poszukajmy innej. Gdy zatrudniamy opiekunkę za pośrednictwem firmy, warto się z nią skontaktować, aby mogła doradzić w sytuacji. Gdy potrzebna jest opieka dla osób starszych Warszawa to wiele opcji, ale doświadczonych opiekunów znajdziemy w całej Polsce.